Nekropsi

1989’da İstanbul’da Necropsy adıyla kuruldu. 1992′de Speed Lessons – Part 1 adlı thrash metal tarzı bir demo çıkardılar. Ardından, “Nekropsi” adını alarak, etnik öğelerin de kullanıldığı, parçalarında hemen her tür geçişin bulunduğu experimental olarak lanse edilen tarza yöneldiler.

1997′de ilk albümleri Mi Kubbesi‘ni çıkartan Nekropsi, 1998’de Jimmy Page – Robert Plant konserinin konuk topluluğu oldu. Robert Plant grubun performansını ‘vahşi ve tüyler ürpertici’ olarak tanımladı.

2006′da Sayı 2: 10 yılda bir çıkar isimli 2.albümlerini çıkardılar. Bu albümde Kurban grubundan tanınan Kerem Tüzün basları çaldı. Albüm kapağında Cevdet Erek‘in annesi Aysel Erek tarafından çekilen, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü‘nün inşaat fotoğrafı yer almaktadır.

Eski kayıtlardan oluşan son albüm 1998 2010 yılında Peyote Müzik etiketiyle çıktı. Yurtiçinde ve yurtdışındaki sahne performanslarıyla, “4/4″ ve “Hipodrom” gibi konser fikirleriyle kalabalık ve renkli bir izleyici kitlesi edindiler. Kariyeri boyunca Papa, Erciyes Şokta, Harf Devrimi gibi pek çok ilginç parçalar üreten Nekropsi, Faith No More ve Beastie Boys gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşmıştır.

Nekropsi was formed in 1989 in İstanbul under the original name Necropsy and released their first thrash-metal demo “Speed Lessons – Part 1” in 1992. After that the band adopted the name Nekropsi and passed on to experiment with their music in which they tended to use ethnic components and various transitions. Their first album “Mi Kubbesi” was released in 1997 and the band opened up for the legendary Robert Plant and Jimmy Page İstanbul gig, in which Plant made the famous “wild and spine chlling” comment about their music. İn 2006 came the seond album called “Sayı 2: 10 yılda bir çıkar”. Their latest release “1998” which came out in 2010 was an album consisting of old recordings.

Cem Ömeroglu: guitars, voice

Cevdet Erek: drums, voice

Kerem Tüzün: bass, voice

Gökhan Gorali: guitar

 

www.myspace.com/nekropsinekropsi

www.nekropsi.com