Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Tarlabaşı’nda Bir Ev

-scroll down for english-

Ev bize dış dünyanın taleplerine karşı bir mola, dinginlik ve rahatlık sağlar. Ayakkabılarımızı çıkarmak, çay demlemek, kanepeye oturmak ve sessizlik. Ev diğer tüm alanların dengelendiği ve deneyimlendiği, sabit ve etkili bir kavram. Her akşam oturduğumuz sandalyeden sevdiğimiz kupaya kadar düzenli bir şekilde oluşturulmuş bir duygusal alan olarak ‘ev’, her şeyin kendi yerini bulduğu ve ilişkilerin bir dizi ortak değer, ritüel ve performans etrafında örüldüğü -her zaman kaçabileceğimiz bize ait bir mekân aynı zamanda.

Istanbul Soundscape Project‘in ilk etkinliği ‘Tarlabaşı’nda Bir Ev’, Tarlabaşı mahallesine girerek bize bölgenin akustik atmosferi hakkında bilgi verirken, kentsel dönüşüm sürecinin hali hazırda devam ettiği bu alanda ‘ev’ kavramının değişimini inceliyor. 7/24 hummalı bir şekilde tadilat yaparak bölgeyi her saniye değiştiren, hatırı sayılır bir sayıda mahalle sakininin ‘ev’lerini taşımasına neden olan ‘gürültülü komşu’ karşısında -birbirlerine çamaşır ipleriyle sıkıca bağlanmış yapılarda iç içe yaşayan- Tarlabaşı halkının değişen ‘ev’ deneyimine kulak misafiri olmayı hedefleyen çalışma 11 Nisan Çarşamba gecesi 22:00’da Peyote canlı sahnede sergileniyor.
Giriş ücretsiz.

https://soundcloud.com/istanbulsoundscape

**Istanbul Soundscape Project günlük kent yaşamına işitsel bir perspektiften yaklaşarak İstanbul’un akustik ekolojisi üzerine projeler geliştiren ve şehrin akustik mimarisini sahiplenin bir oluşum. İlk olarak İstanbul’un hali hazırda sahip olduğu ses manzarasını/ses ekolojisini/şehir akustiğini arşivlemeyi amaçlayan proje, benzer konularla ilgilenen STK ve derneklerle işbirliği yaparak İstanbul’un geleceğini etkileyecek kentleşme politikalarıyla alakalı farkındalık yaratma ve çözümler üretme konusunda önemli bir aktör olmayı hedefliyor.

A House in Tarlabasi
The house gives us a break, calmness and comfort against the demands of the outside world. Putting out our shoes, making tea, sitting in the sofa and silence. The home is a constant and effective concept where all other areas are balanced and experienced. Every evening we sit in a regularly shaped emotional space, from chairs to cups we love, to ‘house’, a place where everything finds its place and where our relatives are built around a set of common values, rituals and performances.

The first activity of the Istanbul Soundscape Project, ‘A House in Tarlabaşı’, explains the change of the concept of ‘home’ in the area where the urban transformation process is still continuing while entering the Tarlabaşı neighborhood and giving us information about the acoustic atmosphere of the region. Against the changing ‘home’ experience of the Tarlabaşı people, living in a tightly connected structure with each other in front of a ‘noisy neighbor’ that causes the ‘homes’ of the neighborhood residents to move in a considerable number of times, changing the region every second by refurbishing 7/24 The work that aims to be a guest is exhibited at Peyote live scene at 22:00 on Wednesday, April 11th.
Entrance is free.
https://soundcloud.com/istanbulsoundscape

book a table

Details

Date:
11 April 2018
Time:
22:00 - 23:30
Istanbul, Turkey 34435
Kameriye Sokak No: 4 Balıkpazarı Beyoğlu
Phone: 212-251-4398