Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Seretan / Gräfin

Temmuz ayında farklı kulüp, sahne ve oluşumlardan DJ ve prodüktörleri misafir edecek Peyote 13 Temmuz Cuma gecesi DJ set performanslarıyla Seretan ve Gräfin‘i ağırlıyor! Giriş ücretsiz.

Seretan
Müzikal ifadelerdeki stil farklılıklarını kutlamak üzere minimal, wave, techno gibi janrları kendi prodüksiyonlarıyla birlikte harmanlayarak elektronik müziğin tüm formlarını duyabileceğiniz bir set sunuyor.
Sampler, drum machine ve sequencer kullanarak bol katmanlı, club soundlu ambiyanslar yaratan ve 2013 Mayıs ayı başında RBMA için New York’ta bulunan Seretan, burada Four Tet, Morgan Geist, Steven Ellison ve Patrick Pulsinger gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu. Nanobot Picket Line etkinliği kapsamında Brooklyn Cameo Gallery’de Blondes ile aynı sahneye paylaştı.

Seretan, a young producer from Istanbul will take away with us an odd voyage through the voice of electronic music and celebrate the diversity in musical styles. He will also be digging deep within new scenes, discovering new talent and showing the beauty and deepness of electronic music.

https://soundcloud.com/seretan
https://www.facebook.com/seretan

Grafin

Born and raised in Istanbul. Besides being a pharmacist, she has a strong background in music. She began her music career as a vocal first, and also graduated from state conservatory. Until this time, she shared the same stage with Amelie Lens, Sam Paganini, Mind Against, Anja Schneider and Francesca Lombardo. She likes to captivate people with the gloomy, raw and driving techno sounds. Her style is combining deep and dark elements of techno. She is one of the official DJs at Radio FG 93.7 and she has monthly shows.

https://soundcloud.com/grafinmusic

https://www.facebook.com/grafinmusic/
https://www.instagram.com/grafinmusic/

book a table

Details

Date:
13 July 2018
Time:
22:00 - 23:30
Istanbul, Turkey 34435
Kameriye Sokak No: 4 Balıkpazarı Beyoğlu
Phone: 212-251-4398