Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Night of the Wicked

Illustration by Mert Tanır & Zeynep Dönmez Bezroko
***SCROLL DOWN FOR TURKISH***FREE ENTRANCE***
———————————————–
NIGHT OF THE WICKED #1
This is a night to celebrate the art of darkness. With DJ sets from RedRice and Basic Disarm and live sets from ELZ AND THE CULT and Dahakara on the night of 29th of June we will the audience will get lost and dance to the dark-pop and post-punk tunes of these haunted acts. We are inviting you to bring your inner weirdo and set yourself free in a wave of hard-hitting tracks that would turn Peyote into an emotional dancefloor for a night.

WARNING: Some visual contents may include R-Rated and epilepsy inducing content. Come at your own consideration.

// ELZ AND THE CULT //
ELZ AND THE CULT is a dark-pop trio located in Istanbul. Mixing dark-wave and electroclash sounds with gothic rock aesthetics the band performed on many important platforms including Sofar Sounds and gained critical acclaim with the release of their debut single ‘I Did This To Myself’, the band got an impressive feedback both on local and international platforms. With the release of their 10-track debut album ‘Polycephaly’ in 2017, the trio is taking their sound on the live stage. Heavily influenced by the likes of Bauhaus, Marilyn Manson, Depeche Mode and The Cure; ELZ AND THE CULT brings a whole new and enigmatic experience on their stage.

// Dahakara //
Dahakara was inspired by the freedom of recording, performing, producing alone and came to life as a one-man project. From 2014 to present day, Dahakara has released 4 albums and 2 EPs, covering different concepts and ranging from blackgaze to dark ambient and experimental electronic genres. Borrowing its name from Capote’s first novel, the latest album “Other Rooms” was released on February 28th by Various Goods on limited edition vinyl and CD. Dahakara will perform live as a three-piece band including Mert Yıldız on guitar and Gamze Koba on synthesizer.

// RedRice //
RedRice is an Istanbul based singer/songwriter, DJ and producer. Combining dark synth music with experimental touches while adding atmospheric and sensual vocal layers to her creations, RedRice is also heavily inspired by 90’s post-punk female movement and empowerement.

// Basic Disarm //
Çağdaş Irkad usually uses its own image to create mixed-media visuals wich goes around the subject “ego”.

With the character he describes as its alter-ego, Basic Disarm, it does performances and creates visuals through which it essentially questions expression forms, communication, sexuality and gender.

After a long period of anxiety it realizes the healing effect of the techno music and shares its archive of endustriel/synth techno sounds with dj set performences.

****TR***GİRİŞ ÜCRETSİZ***
———————————————–
NIGHT OF THE WICKED #1
Karanlığın sanatını kutlamak isteyenler için bir gece. Red Rice ve Basic Disarm DJ setleri ve ELZ AND THE CULT ve Dahakara’nın canlı performansları ile 29 Haziran gecesi dark-pop ve post-punk tınılarıyla sizleri dans etmeye ve kaybolmaya davet ediyoruz.

UYARI: Bazı görseller R-Rated ve epilepsi tetikleyici içeriklere sahiptir, lütfen göz önünde bulundurunuz.

// ELZ AND THE CULT //
ELZ AND THE CULT, İstanbul çıkışlı dark-pop üçlüsüdür. Post-punk, elektroclash ve synth müziğin ögelerini müziğinde harmanlayan grup Sofar Sounds dahil olmak üzere bir çok önemli platformda canlı performans sergilemiş ve 2017 yılının başlarında yayınladıkları ilk tekli ‘I Did This to Myself’ ile yurtiçi ve yurtdışında hatrı sayılır bir çok müzik yazarının ve blogunun dikkatini çekmiştir. Kendi ürettikleri görsel aletler ile tiyatral bir şekilde şarkılarını sahneye taşıyan grup Bauhaus, Depeche Mode, The Cure ve Marilyn Manson gibi kendine özgü isimlerden ilham almaktadır. Aynı zamanda görsel bir proje de olan ELZ AND THE CULT, yurtiçi ve yurtdışındandan bir çok görsel sanatçı ile çalışıp izleyenlere karanlık ve etkileyici bir portfolyo da sunmaktadır.

// Dahakara //
Dahakara 2013 yılında, tek kişi karar almanın, üretmenin, çalmanın ve kaydetmenin özgürleştirici yanından ilham alan bir proje şeklinde yola çıktı. Bugüne kadar her birinde farklı konseptlere yer verdiği, dark ambient, blackgaze ve industrial electronic türlerinde 4 albüm ve 2 EP yayınlayan Dahakara, yeni albümü “Other Rooms”u 28 Şubat’ta çıkardı. Experimental Rock / Dark Electronic ağırlıklı bir soundda ve ilk kez konuk müzisyenlerin katkılarıyla şekillenen yeni albüm, dijitalin yanı sıra sınırlı sayıda plak ve CD formatlarında yayınlandı. Gitarda Mert Yıldız, synthesizerda Gamze Koba ile 3 kişilik bir grup halini alan ve canlı performanslara ağırlık veren Dahakara, 29 Haziran gecesi “Other Rooms” albümündeki şarkıların yanı sıra yeni şarkılara da yer verecek.

// RedRice //
RedRice, İstanbul çıkışlı söz yazarı, şarkıcı, DJ ve prodüktördür. Dark-Synth müzik altyapılarını deneysel elementlerle birleştirip üstüne duygu yüklü vokaller ekleyen RedRice atmosferik çalışmalar oluşturmaktadır. 90’lar post-punk hareketinden etkilenen ve işinde bunu sürekli taşıyan RedRice bu sene yurtiçinde bir çok kez sahne almıştır ve Avrupa konserlerine hazırlanmaktadır.

// Basic Disarm //
Çağdaş Irkad, özne olarak çoğunlukla kendi imajını kullandığı ve “ego” yu konu alan mixed-media işler üretiyor.

Alter-egosu olarak tanımladığı BasicDisarm karakteriyle özünde ifade biçimlerini, güzellik normlarını, cinselliği, iletişimi ve cinsiyeti sorguladığı performanslar ve görseller üretiyor.

Uzun bir anksiyete deneyiminden sonra techno müziğin iyileştirici gücünün farkına varıyor ve içerisinde endüstriel, melodik-synth seslerin ağırlıklı olarak bulunduğu arşivini live/dj performansları ile dinleyicilerle paylaşıyor.

book a table

Details

Date:
29 June 2018
Time:
22:00 - 23:30
Istanbul, Turkey 34435
Kameriye Sokak No: 4 Balıkpazarı Beyoğlu
Phone: 212-251-4398