Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Goralı ‘Qualia’ İlk Konser / Biblo

Event Navigation

Nekropsi ve Daire 2: General Gramofon gruplarından tanıdığımız Gökhan Goralı, ilk solo albümü Qualia’yı Ağustos 2017’de yayınladı. Döngüsellik üzerine kurulu, dinleyenleri anılarında içsel bir yolculuğa davet eden, tekrarlara dayalı kendine has dili ile ilgi toplayan Qualia’nın ilk canlı performansı Peyote’de gerçekleşecek. Sample sesler yanında canlı gitarlar ve davulu da kullanacak Goralı, yer yer parçalı bulutlu bazen gök gürültülü, etkileyici bir performans amaçlıyor. Albümde olduğu gibi, bu konserde de Goralı’ya vokallerde Ekin Fil ve bas gitarda Serdar Ateşer eşlik edecek. Eski dost Biblo gecenin açılışını yapacak.

https://open.spotify.com/album/6winh4YmPESMRqshxguN7F

https://gorali.bandcamp.com/


Biblo:

Gündelik hayattan gürültüleri, başka şarkılardan sample’lar ve kafası karışık ritimlerle kolajlayan biblo, canlı bir performansla Peyote sahnesinde.
https://biblo.bandcamp.com/

Qualia üstüne;

Qualia döngüsellik ile ilgili bir albüm. Tüm albüme hakim, anılardan, anlardan ve düşüncelerden çıkmış döngüler, geçmişe çakılı kalmış bir ruh halini yansıtsa da sürekli tekrarın yarattığı hareket öyle kuvvetli ki amansızca ilerliyor.

Bu albümde bildiğimiz manada sözler yok. Ancak, dairesel manzaralar çizen yabancı bir dil bütün atmosferi bir arada tutuyor gibi. Bu yersizyurtsuzlaştırılmış ruh hali ile yankılanan eski tarz bilindik bir hüzün bütün şarkıları kaplıyor. Gitar ‘loop’ları, elektronik arızalarda eriyerek tanıdık referansları olan beklenmedik ritimler ortaya çıkarıyor. Bu, geçmişin karanlık kuyusundan çıkabilmiş deneyimleri yansıtan ama bir şekilde ışığı, duyguları, umudu ve çokça düşünceyi de barındıran somut bir kayıt.

‘Overcast’ gibi şarkılarda bir enstrümanın kendini sonsuz yineleyerek bilinmeyen bir şeye dönüştüğüne şahit oluyorsunuz. Bu tanıdık ama garip hikayeyi aktaracak yeni kelimeleri ararken, enstrümanlar yabancı nesnelere, sesler görüntülere dönüyor. Dairesel hareket, albümün tek ‘sözlü’ şarkısı olan ‘Yazın İlk Günü’ gibi şarkılarda en acıtıcı haline bürünürken, ‘En Passant’ta bir loop içinde sıkışmış hayaletle, kendini defalarca tekrarlama suretiyle tedavi ederek yüzleşiyor gibi. Tekrarlamalar şarkılar arasında beklenmedik bağlar kuran köprüler olarak da iş görüyor; kilometrelerce uzaktan, geçmişten ya da her yerden kilometrelerce uzaktan, duyulan bir black metal baladı gibi tınlayan ‘Closure’ ile albüme ismini veren kısacık ‘Qualia’ arasında kurdukları gibi. Dağılmamaları için bir şeyleri dengede tutmak hakkındaki ‘Push Push Push’ta olduğu gibi bu tekrarlılığın yoğun ve ısrarcı olduğu anlar da var, bisikletle bir tepeye tırmanırcasına.

Bu bir sonik hatıralar albümü ya da geçmiş ve/veya gelecek şeyler hakkında bir günlük.

book a table

Details

Date:
19 January 2018
Time:
22:00 - 23:30
Istanbul, Turkey 34435
Kameriye Sokak No: 4 Balıkpazarı Beyoğlu
Phone: 212-251-4398