Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Art is Dead? (2. Gün)

Event Navigation

“Art is Dead” ismiyle yola çıktığımızdan beri 3 seneyi geride bıraktık. Yapıp ettiklerimiz bir yana, bu söylem, yani “art is dead”, yani “sanat öl(d)ü” hep tartışma konusu oldu; her şeyden evvel kendi içimizde. Örneğin, sokaklardaki “art is dead” yazılamlarına “not” ekleyerek, yani “hayır ölmedi” diyerek bu söyleme karşı çıkanlar oldu. Lakin bu bizim için de en başından beri iddiadan ziyade bir soru idi; sanatı değil, sanat yapma yöntemlerini sorgulayan, başka yollar aramamıza vesile olan bir soru. Öyle ki, hiçbir zaman bir manifestomuz olmadı. Dahası, sesle, hareketle, ve görüntüyle kurabildiğimiz ‘başka’ ilişkileri beraberce tartışmak ve anlamak adına birçok sunum, söyleşi ve atölye çalışmalarına aracılık ettik.

Şimdi, 3 senenin ardından, artık dünyanın farklı coğrafyalarına doğru yollanırken, bir anlamda, başladığımız yere geri dönüp bu söylemi, soruyu, veya iddiayı gelin beraber konuşalım diyoruz ve soruyoruz: “is art dead”?

Not: A.I.D (Art is Dead) tanımlanmış müzikal kriterlerden bağımsızlaşma gayesi ile bir araya gelmiş bir oluşumdur. Art is Dead müziğin yeni teknolojiler, yeni yöntemler, akıl yürütmeler ve deneysel eğilimler sonucunda ulaştığı son duruma gönderme yapan akışkan bir üst başlıktır; zira akustik özgür doğaçlama setlerinden, yazılı elektro-akustik eserlere; severe, harsh noise stillerinden, breakcore / terrorcore setlere, kimi mekanlara özel tasarlanmakta olan interaktif / çok disiplinli, mekansallaştırma / yerleştirme projelerine kadar çok geniş bir skalayı kapsamaktadır.

1. Gün (3 Ağustos 2018):
18:30 Forum: Yeşilçam Sineması, Beyoğlu.
23:00 Dj Setler, PIXIE, Beyoğlu
https://www.facebook.com/events/1793634597410682/

2. günün programı şöyle (4 ağustos 2018):
21:00 Peyote Nevizade

USTA/TANER
Özün Usta: gitar
Murat Taner: gitar

TÜRKÖZ/ERDEM
Saadet Türköz: vokal
Çağrı Erdem: gitar, elektronikler

BAŞTÜRK/ÇELİK
Orçun Baştürk: davul
Anıl Çelik: modular synth

NOISE KITCHEN
Şenol Erdoğan: bas gitar, bilgisayar
Deniz Cansever: bas gitar, bilgisayar

vØLKS-AMT!
elektronikler

APOTEKE
Alparslan Teke: no-input
klss: elektronikler

HOWL (Dj Set)
RET (Dj Set)

canlı görseller: Mehmet Ömür

Afiş Tasarım: Dunya Atay

[ENG]

It is now three years since we took off with the name “Art is Dead”. All we’ve done aside; this expression of “Art is Dead” has always been a matter of discussion – among ourselves in the first place. Some objected this expression, by adding a ‘not’ amidst the art is dead writings on the streets for instance. Yet it was a question rather than a statement for us from the very beginning; questioning not the art but the ways of doing it, which led us to seek for other paths. Hence we never had a manifesto. Moreover, we mediated many presentations, talks, and workshops to discuss and understand the ‘other’ relations we were able to build through sound, motion, and image.

And now, on the ways that lead to other parts of the world, we turn back at where we began in a sense and invite you to come and discuss this expression, question, or claim together and we ask: Is art dead?

PS: A.I.D (Art is Dead) is an organization that came together with the purpose of breaking ties with musical criteria defined so far. Art is Dead is a fluid heading referring to the point music has come today with new technologies, methods, reasonings and experimental attitudes; for it involves a wide-ranging scale from acoustic improvisation performances to pre-composed electroacoustic pieces; from severe-harsh noise styles to breakcore/terrorcore sets, and site-specific interactive/multidisciplinary spatializations & installations and alike.

Day 1 (August 3rd, 2018):
18:30 Forum: Yeşilçam Sineması, Beyoğlu
23:00 Dj Sets, PIXIE, Beyoğlu
https://www.facebook.com/events/1793634597410682/

The program of the second day (august 4th, 2018):
21:00 Peyote Nevizade

USTA/TANER
Özün Usta: guitar
Murat Taner: guitar

TÜRKÖZ/ERDEM
Saadet Türköz: vocal
Çağrı Erdem: guitar, electronics

KOBRA
Ozan Aktuna: drum
Cihan Gülmez: tenor sax

BAŞTÜRK/ÇELİK
Orçun Baştürk: drum
Anıl Çelik: modular synth

NOISE KITCHEN
Şenol Erdoğan: bass guitar, laptop
Deniz Cansever: bass guitar, laptop

vØLKS-AMT!
electronics

APOTEKE
Alparslan Teke: no-input
klss: electronics

HOWL (Dj Set)
RET (Dj Set)

live visuals: Mehmet Ömür

Poster Design: Dünya Atay

book a table

Details

Date:
4 August 2018
Time:
22:00 - 23:30
Istanbul, Turkey 34435
Kameriye Sokak No: 4 Balıkpazarı Beyoğlu
Phone: 212-251-4398